SON DAKİKA

Haber Silifke-Silifke Haberleri

Findeks Kredi Notu Hesaplama

Findeks Kredi Notu Hesaplama
Bu haber 18 Aralık 2017 - 20:30 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Günümüzde yapmak isteyen birçok kişi bankalardan kredi çekerek yardım almaktadır. Ancak bankanın isteyen kişiye kredi verebilmesi için öne sürdüğü en büyük şartlardan birisi kredi çekecek olan kişinin kredi notunun yüksek olmasıdır. Çekilecek kredi türü ve tutarı ne olursa olsun bankanın kredi verebilmesinin en büyük koşulu bu. Vereceğiniz gelir belgesindeki gelir tutarınız, geliriniz ile başvuru yaptığınız kredi tutarı arasındaki farkın olumlu olması bile kredi notu kadar geçerli bir neden değildir. Kredi notunuz düşükse herhangi bir bankadan kredi alma olasılığınız da o kadar düşüktür.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu uygulamasında tüketicilerin mevcut durumlarını (kredi notunu ve diğer gerekli kredi raporlarını) tüketiciye ücretsiz sunan internet üzerindeki ulaşım yolu.

Findeks Kredi Notu Hesaplama

Findeks not hesaplama işlemlerini otomatik olarak yapıyor. Neye göre ve nasıl yaptığını şu şekilde maddeler halinde açıklayabiliriz:

1-Geçmişte kullandığınız ve hâlihazırda kullanmakta olduğunuz tüm kredi ve kredi kartı ürünlerini ödeme alışkanlıklarınızı kontrol ediyor. Sadece bu maddenin kredi notunuza etkisi %30. Bu orandan da anlaşılacağı üzere nota etkisi en büyük kıstas.

2-O andaki mevcut borçlarınız, üzerinizde başka kredi olup olmaması, kredi kartı borçlarınız, borcu bitmiş de olsa o ana kadar çektiğiniz tüm krediler, borçlarınızın hepsi. Bunların notunuzdaki payı da %25.

3-Yakında yaptığınız kredi başvuru talepleri, başvuru sayısı ve başvurduğunuz bankaların olumlu ya da olumsuz cevapları %20 oranıyla üçüncü kıstas.

4-Kabul gören kredileriniz, kredi kullanma sıklığınız, kredi borcu ödemeye olan alışkanlığınızın da dördüncü kıstas olarak etkisi %20.

5-Son olarak da 5. kıstas olarak diğer ufak tefek ekonomik davranışlarınız ve kayıtlarınıza bakılıyor. Bunların da etkisi %10.

Hangi bankadan kredi çekme talebinde bulunursanız bulunun bu kıstaslara vereceğiniz yüzdelik oranlarının büyüklüğü sayesinde findeks kredi puanının en üst limite olan yakınlığınız kredi alabilme şansınızı o kadar artıracaktır.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA