SON DAKİKA

Haber Silifke-Silifke Haberleri

İnegöl Köfte Tarifi

İnegöl Köfte Tarifi
Bu haber 20 Aralık 2017 - 18:49 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

Bilinenin aksine İnegöl köfte parmak şeklinde değil, daire şeklindedir. Çoğu kişi tarafından yanlış biline bu şeklin nasıl yayıldığı bilinmemekle beraber, Bursa’nın İnegöl ilçesinde yolların kesiştiği noktada bir adet İnegöl köftesi heykeli yer alır ve bu köfte de daire şeklindedir. Lastik kıvamında olmasıyla ünlenmiş olan İnegöl köfte, tarife birebir uyulduğu takdirde tıpkı köftecilerdeki gizli tariflere benzeyecek hatta belki daha lezzetlisi olacaktır.

İnegöl Köftenin Yapımı İçin Hangi Malzemelere İhtiyaç Vardır?

İnegöl köfte yapımı için öncelikle yarım kilo kıymaya ihtiyaç vardır. Akabinde dört yemek kaşığı galeta unu, iki yeme kaşığı sıvı yağ, bir çay bardağı içme suyu, bir adet orta boy soğan, bir tatlı kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı karbonat ise İnegöl köfte yapımı için gerekli diğer malzemelerdir. Hali hazırda kıyma oldukça yağlı olduğundan dolayı Ayçiçek yağı kullanılması halinde yemeğin daha da ağırlaşacağı bilinmekle beraber, zeytinyağının kokusu da geleneksel tadı bozabilir. Bu sebeple tercih tarifi uygulayan kişiye kalmıştır.

İnegöl Köfte Ne Şekilde Hazırlanır?

İlk olarak yarım kilogram kıyma derince bir kap içerisine alınır. Kabın köfte yoğurmak için müsait bir kap olması gerekir. Sonrasında galeta unu, rendelenmiş soğan, tuz, karbonat ve limon suyu da tarife eklenerek malzemeler iyice iç içe geçinceye dek karıştırılır. Sonrasında hazır bekletilmekte olan içme suyu harca yavaş yavaş eklenerek yaklaşık 10 dakika boyunca yoğurulur. İnegöl köftenin bir diğer özelliği ise dinlendirilmiş harçtan yapılmasıdır. Bu sebeple gerçek tat elde edilmek isteniyorsa harç üzeri kapatılarak bir gece buzdolabında bekletilmelidir. Akabinde köfte harcı ertesi gün dolaptan alınarak iki dakika boyunca tekrar yoğurulur. Son olarak elle köfteye şekil verilerek 2 veya 3 yemek kaşığı kızgın yağda kızartılır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA