SON DAKİKA

Haber Silifke-Silifke Haberleri

Kolanın Bilinmeyen 5 Zararı

Kolanın Bilinmeyen 5 Zararı
Bu haber 19 Aralık 2017 - 17:49 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.

Özellikle sıcak havalarda serinlemek için çokça tercih edilen kola yediden yetmişe herkesin beğenisini kazanmış durumda. Hayatımıza giren ve yer eden bu içecek aslında fazlasıyla zararlı. İşte kolanın bilinmeyen 5 zararı;

  1. Obezite

Kola içerisinde yüksek miktarda kalori bulundurur. Bu da günümüzün hastalıklarından olan obeziteye neden olur. Fransa Ulusal Tüketim Kurumunun (INC) yaptığı bilimsel bir araştırma, şeker deposu kolanın obeziteye yol açtığını ortaya koydu.

  1. Diş Çürümesi Ve Kemik Erimesi

Kolanın pH derecesi 3.2 dir. Buda kolanın asidik olduğunu gösterir. Asidik yapıya sahip olan kola kemik ve diş minelerini eritir. Özellikle gelişim çağında kolanın kemiklere zarar verdiği kanıtlanan kola pH değeri 5.5 olması gereken ağızda pH değerini düşürdüğünden çürüklere neden olur.

3.Hızlı Yaşlanma

Kola içinde fosfat ya da fosforik asit bulundurur. Bu maddelerin vücutta gereğinden fazla bulunması erken yaşlanmaya neden olur. Fareler üzerinde yapılan deneylerde daha fazla fosforik asit verilen farelerin diğerlerine göre daha hızlı yaşlandıkları gözlemlenmiştir.

  1. Böbrek Yetmezliği

Kolanın içerisinde bulunan yapay tatlandırıcılar böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Bu nedenle içerisinde şeker bulundurmayan ya da az bulunduran kolalar böbrek yetmezliğine daha fazla neden olmaktadır.

  1. Sperm Sayısında Azalma

Yapılan birçok araştırma kola tüketiminin sperm sayısında azalmaya neden olduğunu göstermekte. Günde 1 litre ya da daha fazla kola tüketen erkeklerin sperm sayısında % 30 civarında azalma olduğu bilinmektedir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA