SON DAKİKA

Haber Silifke-Silifke Haberleri

Kuzey Işıkları Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi

Kuzey Işıkları Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi
Bu haber 20 Aralık 2017 - 18:44 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.

Kuzey ışıkları (aurora) Güneş’te bulunan elektron ve protonların, Güneş’te meydana gelen fırtınalarla Dünya’ya savrulması ve kutuplardaki düşük elektromanyetik duvarı aşarak atmosferdeki gaz molekülleriyle çarpışması sonucu görsel şölen sunmasıdır. Ağırlıklı olarak iyonosfer tabakasında meydana gelen olay, adını Roma Şafak Tanrıçasından alır. (Aurora) Cree halkı ise “Ruhların Dansı” olarak tabir etmişlerdir. Genelde kutup bölgelerinde görülür (İskandinavya, İzlanda, Kanada, Alaska vs.) ve bu ışıkların turizmi de oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Kutupta görülmesinin sebebi daha uzun karanlık ve manyetik alanın kutuplarda bulunmasıdır. Kuzey kutbunda borealis; güney kutbunda australis şeklinde adlandırılıyorlar. Yay, bulut ve çizgi şeklinde olabilirler.

1- Herkesin bildiği gibi atmosferin yüzde yetmiş sekizi azot, yüzde yirmisi oksijenden oluşur. Auroraların oluştuğu yerde oksijen atomları daha fazladır; oksijen diptedir çünkü azota göre daha yoğundur. Oksijenle çarpışan fotonlar genellikle yeşil; azotla çarpışanlar ise genelde kırmızı renk dağıtıyorlar. (Azotla çarpışmış fotona ender rastlanmakla birlikte yeşil renk daha yaygın görünmektedir.)

2- İlk olarak milattan önce 6.’li yıllarda Babil arşivlerinde kayıtlarına rastlanmıştı, elbette bundan önceki cro magnonlar da görmüştü! Onlar ise “Tanrı bizimle iletişim kurmaya çalışıyor.” gibi bir algıya kapılmış olmalılar, üstelik onlara ait bir deri parçasının üzerindeki çizgileri “Kuzey ışıklarını çizmeye çalışmışlar.” diye açıklayan bilim insanları da var.

3- Bazı araştırmacılar bu ışıklardan “ses” de geldiğini açıklamışlardır ancak bununla ilgili bilimsel bir çalışma henüz yoktur. İlerleyen teknoloji ve bilim bize bunun cevabını da sunacaktır.

4- “Kuzey ışıklarının babası” olarak bilinen Birkeland, ilk kez kuzey ışıklarını açıklamaya çalışan teorisini ortaya koymuştur.

5- Kuzey ışıkları diğer gezegenlerde de meydana geliyor, üstelik uzaydan da görülebiliyorlar! Örnek olarak Satürn, Jüpiter ve Uranüs verilebilir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA