SON DAKİKA

Haber Silifke-Silifke Haberleri

Ölüme Terkedilen Menekşe’ye Belediye Sahip Çıktı

Ölüme Terkedilen Menekşe’ye Belediye Sahip Çıktı
Bu haber 12 Ocak 2018 - 16:38 'de eklendi ve 89 kez görüntülendi.

Yaşamak Onların da Hakkı

’in Anamur ilçesinde yıllarca sahibi tarafından çeşitli işlerde kullanılan ancak boynunda ve gözünde oluşan rahatsızlıklar nedeni ile çalışamayacak duruma gelen eşek sahibi tarafından ölüme terkedildi. Aç ve yorgun şekilde soğukta dönmek üzereyken vatandaşların ihbarı ile Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından bulunduğu yerden alınarak,Tarsus Hayvanat Bahçesi’ne götürülerek tedavi altına alındı.

Donmak üzereyken bulundu

Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından  kurtarılan hayvanlara bir yenisi daha eklendi. Anamur ilçesinde duyarlı vatandaşların ihbarı ile “Menekşe” adı verilen eşeğin kurtarma çalışmaları başlandı. Kısa süren arama sonucunda bulunan “Menekşe” hamile olabileceği ihtimali ile ekiplerin titiz çalışmaları sonucunda özel nakil aracı ile Mersin’e nakledildi.

Tarsus Hayvanat Bahçesi’nde ilk kontrolleri yapılan “Menekşe” yıllarca yük taşıması nedeni ile vücudunda ödem ile sol gözünde görme kaybı olduğu anlaşıldı. Yapılan inceleme sonucu ağır işlerde çalışan hayvanın artık yük taşıyamacak durumda olduğu ve bu nedenle sahibi tarafından terk edildiği anlaşıldı.

Hayvanat Bahçesi’nin Menekşe’si olacak

Konu ile ilgili bilgi veren  Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Sahipsiz Hayvanlar Şube Müdürü Mehmet Cücük, “Anamur’da hayvanseverlerin ihbarı üzerine harekete geçtik. Hayvanat Bahçesi ile beraber hareket ederek Menekşe’yi taşıyacak bir araçla yola çıktık. Yapılan arama çalışmasının hemen peşinden Menekşe’yi bulduk. Gebe olduğu düşüncesiyle son derece hassas şekilde Menekşe’yi Tarsus Hayvanat Bahçesi’ne getirdik. İlk kontrolünü yaptık. Ayaklarında problem var, sahibi tarafından çok hor şekilde kullanılmaktan kaynaklı boyun bölgesinde ödem ve iltihap oluşmuş. Boynunu hareket ettirmekte zorlanan Menekşe’nin solunumunda da sıkıntı var. Ayrı olarak sol gözü, katarakt sebebiyle görmüyor. Menekşe’nin sahibi, hayvanı uzun müddet yük hayvanı olarak kullanmış. Yaşı da ilerleyip güçten düşünce sokağa atmış. Kendisi bu hayvanı sokağa atıp ölüme terkedeceğine bize bildirse bu sefilliği çekmezdi. Bulduğumuzda uzun süre aç ve susuz kalmıştı. Soğuktan üşümüş, bitap şekilde bulduk. Araca bindirirken dahi hayvanın yürümeye takati yoktu. Fakat artık bizim savunmamız altında oldukça iyi bir şekilde rehabilitasyonu yapılacak. Görünüş bakımından çok hırpalanmış. Fakat artık sahibi de olmadığına göre bu eşeğimiz Hayvanat Bahçemizin Menekşe’si olacak” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA