SON DAKİKA

Haber Silifke
Mustafa Turgut

5 Adımda Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Elveda

5 Adımda Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Elveda
Bu haber 09 Ocak 2019 - 2:23 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Burun tıkanıklığı çocuk büyük herkes için kabus olan bir durumdur. Nezle ve grip gibi hastalıklarla birlikte ortaya çıkan burun tıkanıklığını önlemek veya tedavi etmek mümkündür.

1- Evin Nemli Tutulması;

Burun mukozasının nemli olması burun tıkanıklığına çözüm olarak görülebilir. Evin genelinin ve çocuğun odasının nemli olması burun tıkanıklığına önlem olarak görülebilir. Çocuğun odasına içi sıcak su dolu bir kap koyarak veya kaloriferin üzerine bir kap su koyarak odayı nemlendirmek mümkündür. Veya buhar makinesi ile ortamı nemlendirmek mümkün olabilir.

2- Ilık Duş Aldırmak;

Banyoda küvet içerisinde ılık su ile duş aldırarak, sudan çıkan buharı çocuğun solumasını sağlayabilir ve burun tıkanıklığına olanak verebilirsiniz.

3- Buhar Banyosu;

Tencerenin içerisine kaynar su koyun, çocuk 2 yaşından büyükse okaliptüs yağı ilave edin ve çocuğu üzerine eğin, kafasına bir battaniye örtün bu şekilde 5 veya 10 dakika bekletin. Buharı tamamen içine çekmesini sağlayın böylece burun tıkanıklığı açılacaktır.

4- Serum Fizyolojik uygulayın;

Serum fizyolojik yani tuzlu suyu burun deliklerine damlatın, bu yöntem çocukların hapşırması için etkilidir, hapşırdığı zaman ise burundaki sümük dışarı atılır ve burun açılır.

5- Burun Aspiratörü Kullanmak;

Burun aspiratörü sayesinde serum fizyolojik ile çıkmayan inatçı sümükleri çıkartırsanız tıkanıklık giderilir. Çocuğunuz rahat nefes almaya başlar. Çocukların pek hoşlanmadıkları bir yöntem olmasa da oldukça etkili bir yöntemdir.

Etiketler :
Mücahit Aktan
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA