SON DAKİKA

Haber Silifke

Bebeklerde Aşının 5 Yan Etkisi

Bebeklerde Aşının 5 Yan Etkisi
Bu haber 06 Kasım 2018 - 20:00 'de eklendi ve 2 kez görüntülendi.

Aşı, bebekleri hastalıktan ve hastalığın kötü etkilerinden korunmak amacı ile yapılır. Ölü veya zayıflatılmış bakteri ve virüs gibi mikroorganizma içeren ve enfeksiyon hastalıklarından korunmak için kullanılan biyolojik ürünlere aşı denir. Yapılan aşıdan sonra bebeklerde aşının yan etkileri hafif olarak görülebilir. Aslında aşıların yüksek teknoloji kullanımı ile eskiye göre daha az yan etkiler görülmektedir.

  1. Aşı Sonrası Ateş Olabilir

Her aşını sonrası olmamakla beraber bazı aşılardan sonra bebeklerde hafif ateş sendromları görülebilir. Uzmanların görüşüne göre bebeğin poposundan ölçülen ateş 38 dereceyi geçmedikten sonra normal olarak kabul ediliyor.

  1. Döküntü olabilir

Bebekler daha çok kızamık ve kabakulak aşılarından sonra vücudun da döküntüler olabilir. Aşıya bağlı olarak, trombositoponi yapabilir. Nadir olarak görülen bu durum kısa sürede geçer.

  1. Huzursuzluk Yapabilir

Bebekler aşı olduktan sonra genelde uyku düzenleri bozulur bunu nsebebi aşı yerinin ağrılı olması ve hafif şişlik yani aşı hemen dağılmadığı için ödem oluşabileceğinden bebek ağrıya tepki olarak huzursuz olur ve bunu ağlayarak belli eder.

  1. Aşı Uygulama Yerinde Papül Oluşur

Genelde BCG aşısından sonra bebeklerin aşı yerlerinde 10 mm çapında kırmızı papül oluşabilir. 2-3 hafta içinde apse gelişebilir. Normal bir reaksiyon bu durum 4 ile 12 hafta içinde geçer.

  1. Bebelerde İştahsızlık Olabilir

Bebeklerde aşı yan etkilerinden biride iştahsızlık olarak ortaya çıkar. Bebeğe koruyucu miktarda enjekte edilen ölü ya da zayıflatılmış virüse karşı bebek bedeni tepkime olarak, iştahı kesilebilir. 2-3 gün içinde geçecek olan bu durum uzmanlar tarafından aşı sonrası normal bir yan etki olarak değerlendiriliyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER