SON DAKİKA

Haber Silifke
Mustafa Turgut

Çocuklarda Görülen Kemik Hastalıkları Nelerdir?

Çocuklarda Görülen Kemik Hastalıkları Nelerdir?
Bu haber 10 Ocak 2019 - 2:20 'de eklendi ve 30 kez görüntülendi.

Çocuklarda doğuştan ya da beslenmenin yetersiz olmasından kaynaklı olarak kemik hastalıkları görülür. Bebeklerin gelişimi için vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaçları vardır. Vitamin ve mineral eksikliği olan çocuklarda sıklıkla kemik hastalıkları görülebilir. Raşitizm, çocuklarda en sık görülen bir kemik hastalığıdır.

Kemik Hastalıklarının Nedenleri Nelerdir?

Kemiklerin yeteri kadar gelişmemesi kemik erimesin sebep olmaktadır. Kemik hastalıkları çoğu bebekte d vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bebeklere anne sütüne ek olarak d vitamini takviyesi yapılmalıdır. Çünkü anne sütü d vitamini içermemektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde anneler bebeklere 1 yaşına kadar vitamin vermelidir.

D vitamini bebeklerde ve çocuklarda kemik gelişimini destekleyen fosfor ve kalsiyum içerir. D vitamini kaynaklarından biri güneştir. Güneş ışınları dışında d vitamini besinler yardımıyla da alınabilir.  Deniz ürünleri, özellikle balık yağı çok fazla miktarda d vitamini içerir.

Raşitizmin Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm hastalığının birçok belirtisi vardır. Bebeklerin gelişim sürecindeyken gereken zamandan daha geç diş çıkarması, ayak ve el bileklerinin bedenine göre geniş olması, Göğüste küçük şişlikler görülmesi bu belirtilerin bazılarıdır.

Kemik hastalığı yaşayan çocukların çoğunun bacaklarında yürürken eğrilik görülür. Raşitizm hastalığı olan çocukların genelde yaşıtlarına göre boyları kısa olur. Bu çocukların gelişimleri çok yavaştır. Bu hastalığa sahip bebekler geç emekler.  Kasları zayıf ve gelişmediğinden dolayı motor becerileri zayıftır. Günlük hayatta yapabilecekleri hareketler kısıtlıdır ve daha geç yürümeye başlarlar.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelik, bebeklik ve çocukluk döneminde d vitamini bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Aşırı tuz alımı, kahve, asitli içecekler ve çaydan uzak durulmalıdır. Bunun yerine ayran tercih edilmelidir. Süt ve süt ürünleri protein bakımından zengin besinlerdir bu yüzden bu ürünler tüketilmelidir. Belli zamanlarda bebeklere ve çocuklara d vitamin kontrolü için d vitamini testi yapılmalıdır.

Etiketler :
Mücahit Aktan
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA