Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

Kardiyo egzersizleri, kalp ritmini yükselterek kalbin dayanıklılığını arttıran kardiyovasküler egzersizlerdir

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?
22 Mart 2020 - 15:52
-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Kardiyo egzersizleri, kalp ritmini yükselterek kalbin dayanıklılığını arttıran kardiyovasküler egzersizlerdir. Kardiyo kalbi güçlendirir ve daha ağır egzersizler yapabilmesi için kişiyi hazırlar.

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımının artmasına yardımcı olur. Kan dolaşımının normal seyrinde gitmesini sağlar. Ayrıca kardiyo egzersizleri, vücudun düzenli hareket etmesini sağlayarak kişinin zinde kalmasını sağlayan önemli egzersizlerdir. Yürümek, koşmak, bisiklete binmek, masa tenisi oynamak kardiyovasküler egzersizler arasında sayılabilir.

Kardiyo Çeşitleri

Kardiyo yapmakta amaç yağ yakmak ve zayıflamak olduğu düşünülürse, bunun için kişiye daha fazla kalori harcaması için yardımcı olacak olan iki temel egzersiz tipi bulunur. Birincisi, hafif tempoda, uzun süreli yapılan egzersiz biçimidir. Bu egzersiz biçimine steady kardiyo denilir. Hafif tempo yüzme, yürüme, hafif tempo bisiklete binme steady kardiyo egzersizlerine örnek olarak sayılabilir.

İkinci kardiyo çeşidi ise, high intensty interval trainning, kısaca HIIT denilen antrenman biçimidir. Burada, kalp ritmini bir süre yükseltip sonra alçaltmak şeklinde devam edilir. Yani, bir süre hızlı egzersizler yapılır, sonra ritim düşürülür ve yavaş hareketler yapılmaya başlanır. Ardından tekrar hızlanma ve tekrar yavaşlama şeklinde devam eden bir döngüdür. Bu şekilde aralıklı tempolar ile egzersiz yapılır.

Kardiyo Çeşitlerinin Avantaj Ve Dezavantajları


  1. Steady Kardiyo


  2.  

Bu kardiyo biçimi, kişiye sakinleşmesi ve rahatlaması için avantaj sağlar. Ayrıca, ağırlık çalışıp vücudu yoran kişiler için de dinlendirici bir kardiyo biçimidir. Olumsuz yönü ise istenilen miktarda kalori yakmak için 40-50 dk. kadar uzun süre ayırmak gerekmesi denilebilir.

  1. HIIT kardiyo


  2.  

Olumlu yönü, en fazla 30 dk. gibi kısa bir sürede yüksek kalori harcanması olarak görülür. Ayrıca, metabolizma hızlandığı için kişi, bu antrenmandan sonra da kalori yakmaya devam eder. Ancak yeni başlayanlar için bu tempo kişiye ağır gelebilir. Kalbi daha güçlü olanlar ve metabolizması hızlı olanlar için tercih edilebilir bir egzersiz biçimi olarak kabul edilebilir.

Bu haber 291 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum