SON DAKİKA

Haber Silifke
Mustafa Turgut

Sarıkeçili Yörük Çocuklar Mersin’i Sevdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale getirilen ve bu yıl 5.’si gerçekleştirilen ‘Sarıkeçili Çocuklar Projesi’ kapsamında Türkiye’nin son konar-göçer Yörükleri olan Sarıkeçili çocukların hayalleri gerçekleştirilmeye devam etti.

Sarıkeçili Yörük Çocuklar Mersin’i Sevdi
Bu haber 08 Şubat 2019 - 13:03 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale getirilen ve bu yıl 5.’si gerçekleştirilen ‘Sarıkeçili Çocuklar Projesi’ kapsamında Türkiye’nin son konar-göçer Yörükleri olan Sarıkeçili çocukların hayalleri gerçekleştirilmeye devam etti. Proje kapsamında çocuklar hem sosyalleşti, hem de kentin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıdı.

Anadolu’da bin yıla merdiven dayayan göç kültürünü sürdüren Sarıkeçili Yörük çocuklar ‘Sarıkeçili Çocuklar Projesi’ ile sosyal aktivitelere katılma imkânına erişerek hem eğleniyor, hem öğreniyor.

Çocuklar Gönüllerince Vakit Geçirdi

Büyükşehir Belediyesi tarafından, konar-göçer şekilde yaşayan çocukların ve gençlerin toplum etkileşimleri sağlanması, hayata bakış açılarının ve ufuklarının geliştirilmesi amacıyla düzenlenen ‘Sarıkeçililer Yörük Çocukları Projesi’ sayesinde konar-göçer olarak yaşayan toplam 56 öğrencinin hayalleri gerçekleştirildi.

27 Ocak tarihinde başlayan ve 2 Şubat tarihinde sona erecek olan proje kapsamında çocuklar, Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri’ne getirilerek, tesis içerisinde bulunan otele yerleştirildi. Otele yerleştirilen çocuklar ilk olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi Gezici Diş ve Göz Sağlığı Tarama Araçlarında sağlık kontrollerinden geçirildiler. Proje kapsamında toplam 56 öğrenciye Büyükşehir Belediyesi tarafından tişört, havlu, eşofman takımı, şapka, çorap, ayakkabı, terlik, bone, mayo, çanta, yağmurluk, kırtasiye malzemeleri ve kitap dağıtımı yapıldı.

Çocuklar 1 haftalık etkinlik kapsamında sabah sporundan jimnastiğe, yüzmeden tenise kadar birçok sportif etkinliğe katılma şansı elde etti. Serbest zaman ve okuma saati yapan çocuklar, Tarsus Hayvanat Bahçesi, Nusret Mayın Gemisi ve Taşkuyu Mağarası’nı gezdi. Satranç ve dart oynayan çocuklar, sinema, tiyatro ve Hacivat ile Karagöz gösterisi de izledi.

Deniz Müzesi ve Atatürk Evi’ni de ziyaret etme şansı elde eden çocuklara, Büyükşehir Belediyesi tarafından enstrüman tanıtımı yapıldı. Çocuklar Marina’yı ve jimnastik salonunu gezmenin yanı sıra, Yenişehir İtfaiye ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Ekmek Fabrikası’nı da gördü. Öğrencilerin sosyalleşmesi, verilecek eğitimlerle bilgilendirilmesi, kültür birikimlerinin artması, güven duygusunu hissetmeleri ve özgüvenlerinin gelişimine katkı sağlayan Sarıkeçili Çocuklar Projesi sertifika töreni ile sona erdi.

Etiketler :
Mücahit Aktan
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA