Silifke Çileği Hasadına Başlandı

Silifke Haberleri - Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin'in Silifke ilçesinde açıkta Silifke Çileği hasadına başlandı

Silifke Çileği Hasadına Başlandı
Editör: Haber Silifke
02 Nisan 2020 - 16:20 - Güncelleme: 24 Ekim 2020 - 01:28

Silifke Haberleri (AA) - Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin'in Silifke ilçesinde açıkta Silifke Çileği hasadına başlandı.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, AA muhabirine yaptığı açıklamada ilçede bu yıl yaklaşık 18 bin 500 dönüm araziden 60 bin ton çilek hasadı yapmayı beklediklerini söyledi.

Kaynar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çilek toplayan işçilerin sosyal mesafelerini korumasına, eldiven ve maske takmaları konusuna dikkat ettiklerini belirtti.

Silifke Çileği İhracatı Virüs Nedeniyle Yapılamadı


Dünyayı saran koronavirüs salgını dolayısıyla henüz ihracat gerçekleştiremediklerini ifade eden Kaynar, "Türkiye'de çilek üretiminin yüzde 35’ini, ihracatın da yüzde 65’ini biz sağlıyoruz. Fakat şu an maalesef sınırda olan karantinalar ve ülkeler arasındaki geçişlerdeki sıkıntılardan dolayı ihracat yapabilmiş değiliz. Tabii ki iç piyasamız da daraldı. Çileğin kilosunu 3,5 liradan satmaya çalışıyoruz." diye konuştu

Kaynar, koronavirüs nedeniyle vatandaşların bağışıklık sistemini güçlendirmesi için içerisinde yüksek C vitamini barındıran çileği tüketmesi tavsiyesinde de bulundu.

Bu haber 156 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum